Parasole ogrodowe – skuteczna ochrona przed słońcem

parasol kwdratowy 3x3m Rio Big Flag

Kiedy z nieba leje się skwar, a napoje chłodzące przestają pomagać, wszyscy szukamy sposobów na uskutecznienie ochrony przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. W takiej sytuacji przychodzą nam z pomocą parasole ogrodowe kwadratowe i okrągłe, które doskonale sprawdzają się jako źródło dodatkowego cienia w upalne dni. Dlatego właśnie stanowią one współcześnie jeden z podstawowych elementów wyposażenia większości ogrodów. Wraz z pozostałymi meblami pomagają one stworzyć idealną do wypoczynku w rodzinnym gronie, bardzo przyjemną i kameralną przestrzeń. Korzyści płynące z użytkowania parasoli ogrodowych są dość oczywiste, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak wiele istnieje możliwości wyboru dostosowanego do własnych potrzeb rozwiązania. Każdy ogródek jest inny, różne są też nasze wyobrażenia na temat wygodnej aranżacji przestrzeni. Dlatego właśnie producenci, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, dają im możliwość wyboru poszczególnych rozwiązań.

Parasole ogrodowe łamane, proste czy może z masztem bocznym?

Najbardziej podstawową kwestią jest wybór kształtu parasola – kwadratowego lub okrągłego – pozostaje on zwykle sprawą gustu kupującego. Można jednak zauważyć, że w przypadku tarasów oraz balkonów, ze względów czysto praktycznych, wybierane są częściej parasole kwadratowe. Inną kwestią są natomiast niektóre cechy użytkowe tych akcesoriów. Ciekawym rozwiązaniem są na przykład parasole ogrodowe łamane, czyli takie, które pozwalają regulować kąt czaszy. Dzięki temu rzucany przez nie cień można dostosować do kąta padania promieni słonecznych, co zapewnia zdecydowanie wyższy komfort użytkowania niż w przypadku parasoli prostych. Typ łamany doskonale sprawdza się zarówno w warunkach ogrodowych, jak i na zwykłym balkonie lub tarasie. Pozwala on skutecznie zabezpieczyć się przed słońcem przez cały dzień, podobnie zresztą jak parasole z masztem bocznym, które również można regulować. Ostatnie z wymienionych wymagają, co prawda, nieco więcej miejsca niż pozostałe, są jednak z pewnością najwygodniejszym rozwiązaniem.

Dlaczego parasole z masztem bocznym cieszą się największą popularnością?

Ten rodzaj parasoli odznacza się charakterystycznym wysięgnikiem, dzięki któremu wypoczywające pod nim osoby mogą czuć się najbardziej komfortowo, ponieważ żaden z elementów tego akcesorium nie zakłóca ich przestrzeni. Pod tym typem parasola można swobodnie umieszczać meble ogrodowe, co zdecydowanie sprzyja urządzaniu spotkań w gronie najbliższych. O czym trzeba pamiętać to fakt, że w zależności od rodzaju wybranego rozwiązania oraz wielkości samej czaszy zastosować należy odpowiednio dobrany stojak, który zagwarantuje nam stabilność całej konstrukcji. Pozostałe elementy, takie jak kolor czy wzór, pozostają sprawą całkowicie indywidualnego wyboru. Co dość istotne, ze względów czysto praktycznych należy jednak zwracać również uwagę na wielkość parasoli kupowanych do budynków zamieszkania masowego – im wyższa kondygnacja, tym mniejszy powinien być parasol.

by Marta Jopek