Parasole ogrodowe – jaki rodzaj wybrać?

rodzaje parasoli ogrodowych

Okres wiosenno-letni, to idealny moment, aby spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu. Nic więc dziwnego, że osoby posiadające dom z ogrodem, lub ogródek działkowy starają się urządzić go w taki sposób, aby jak najbardziej sprzyjał efektywnemu wypoczynkowi. Bez wątpienia w upalne dni przyda się zapewnić sobie miejsce, które skutecznie będzie ochraniać przed promieniowaniem słonecznym. Jednym z najpopularniejszych sposobów jest zakup parasola ogrodowego. Jest do bardzo estetyczne i nowoczesne rozwiązanie, pozwalające na korzystanie z czasu spędzonego na świeżym powietrzu z dala od silnego promieniowania słonecznego. Jaki jednak parasol ogrodowy wybrać? W końcu na rynku dostępnych jest obecnie wiele modeli różniących się wielkością, użytymi w produkcji materiałami, budową i wersją kolorystyczną. Producenci oferując tak szeroki asortyment, starają się odpowiedzieć na rosnące wymagania konsumentów. O znaczeniu parasoli ogrodowych pisaliśmy w tym wpisie. W dzisiejszym artykule postaramy się szczegółowo opisać poszczególne rodzaje parasoli ogrodowych. Wskażemy także zalety, niosące posiadanie parasola ogrodowego oraz przeanalizujemy, z jakimi kosztami trzeba się liczyć, decydując się na jego zakup.

Parasole ogrodowe — dlaczego są tak przydatne?

Zakup parasola ogrodowego to świetna decyzja, którą może podjąć każdy, kto ma dostęp do ogrodu lub własnego kawałka ziemi — np. ogródka działkowego. Wiadomo bowiem, jak szkodliwe może być promieniowanie słoneczne. W letnie upalne dni nie wystarczy samo stosowanie kremu z filtrem. Konieczne jest także chronienie głowy i unikanie nasłonecznionych miejsc. Temperatura na słońcu i w cieniu może bowiem różnić się o kilkanaście stopni. Właśnie dlatego eksperci przestrzegają przed przebywaniem na słońcu w godzinach południowych i popołudniowych, kiedy promieniowanie jest najsilniejsze.

Parasol ogrodowy skutecznie ochroni przed słońcem i zapewni zacienione miejsce na letni wypoczynek. Dzięki niemu możliwe stanie się korzystanie z wakacji i uroków przebywania na zewnątrz bez ryzyka utraty zdrowia. Odpoczynek na leżaku pod parasolem ogrodowym przy jednoczesnym popijaniu schłodzonych napojów to sposób na relaks i oderwanie od codziennych spraw. Odpoczywając się w cieniu parasola ogrodowego, ewentualne zaśnięcie nie wywoła żadnych negatywnych skutków. Dodatkowo jest to rozwiązanie idealne dla rodziców małych dzieci. Mogą oni bowiem zachęcić swoje pociechy do zabawy na świeżym powietrzu bez obawy o szybkie odwodnienie lub poparzenia słoneczne. Dobrym pomysłem jest zorganizowanie rodzinnego pikniku. Tak wspólnie spędzony czas z pewnością zostanie doceniony przez najmłodszych.

Jaki duży powinien być parasol ogrodowy?

Pierwszym aspektem, jaki przychodzi na myśl osobom decydującym się na zakup parasola ogrodowego, jest jego wielkość. Nie istnieje niestety uniwersalna odpowiedź na pytanie, jakie wymiary będą najlepsze. Wszystko bowiem zależy od powierzchni, którą się dysponuje i potrzeb danej osoby. Parasole duże ogrodowe mogą zajmować sporą powierzchnię, co dla właścicieli ogródków działkowych może okazać się mało komfortowym i psującym estetykę rozwiązaniem. Z drugiej strony wybór modelu o zbyt małej średnicy czaszy sprawi, że nie spełni on swojej funkcji, jaką jest zapewnianie komfortowego miejsca do odpoczynku. Dlatego przed wyborem konkretnego parasola konieczne jest podjęcie decyzji, jakie będzie jego docelowe miejsce montażu oraz upewnienie się, czy rozmiar podany przez producenta jest odpowiedni. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, na co szczególnie warto zwrócić uwagę przy zakupie parasola ogrodowego, sprawdź ten wpis.

Parasole z masztem bocznym — idealne rozwiązanie dla całej rodziny

Parasole ogrodowe można podzielić na rodzaje w zależności od ich budowy. Jednym z najczęściej spotykanych w przydomowych ogrodach modeli są parasole z masztem bocznym. Zbudowane są z czaszy zamontowanej na długim ramieniu. Mimo że parasol stoi w jednym miejscu, to jego ramię można w dowolny sposób przestawiać i obracać w zależności od pory dnia i położenia słońca. Jest to model cechujący się łatwym montażem, co z docenia wielu klientów, którzy nie przepadają za majsterkowaniem. Parasole z masztem bocznym są zwykle dużych rozmiarów. Sprawdzają się więc idealnie dla większej liczby osób. Dobrym pomysłem jest umieszczenie pod nim stołu ogrodowego z krzesłami. Sprawdzi się więc świetnie na różnego rodzaju uroczystości na świeżym powietrzu. Spora czasza parasola z pewnością pomieści wiele osób oraz zabezpieczy gości i posiłki przed słońcem i ewentualnym deszczem. Wiele osób pod parasolami z masztem bocznym ustawia meble ogrodowe, w których skład wchodzą stolik, fotele i kanapa. Przy odpowiednio dużej średnicy jest on bowiem w stanie zacienić tak duży obszar. W zakresie tego modelu wyróżnić można zarówno parasole ogrodowe kwadratowe, jak i okrągłe.

Parasole ogrodowe stojące

Parasol stojący niejednej osobie będzie kojarzył się z tanim, mało wytrzymałym przedmiotem wyglądem zbliżonym do parasola plażowego. Jednakże obecnie producenci przykładają dużą wagę do jakości produkowanych modeli stojących. Stosowane materiały sprawiają, że są one bardzo stabilne i odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Parasol stojący może być wbijany w ziemię, jednak większe i cięższe modele wymagają dociążenia go od podłoża. Tylko taki sposób sprawi, że będzie on stabilny i bezpieczny dla użytkowników. Im cięższa będzie podstawa parasola, tym bardziej nieruchomo będzie on stał. Popularne są podstawy wypełniane betonem, piaskiem lub takie, które dociążają parasol kilkoma płytami granitowymi lub betonowymi.

Wśród parasoli stojących wyróżnić można parasole ogrodowe łamane. W ich przypadku podobnie jak w tych wyposażonych w maszt boczny możliwe jest optymalne ustawienie czaszy w zależności od kąta padania światła. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które nie dysponują dużą powierzchnią działki, a chcą skutecznie chronić się przed słońcem niezależnie od pory dnia.

Parasol ogrodowy z moskitierą — skuteczna ochrona przed insektami

Każdy fan grillowania wie, jak uciążliwe i irytujące są owady siadające na przygotowanych posiłkach. Na świeżym powietrzu aerozole przeciwko insektom na niewiele się zdadzą. Dodatkowo nie poleca się stosowania ich przy kontakcie z żywnością. Pomocna może okazać się jednak moskitiera. Parasol ogrodowy to idealne miejsce, do którego można ją zamocować. Akcesorium to sprawdzi się zarówno przy spotkaniu rodzinnym, jak i dla jednej wypoczywającej na leżaku osoby. Moskitiera montowana jest zwykle na czaszy, jej zasięg jest więc w głównej mierze uzależniony od wielkości parasola. Zapinana jest zwykle za pomocą suwaka, a do zestawu dołączone są woreczki dociążające sprawiające, że przylega do podłoża i nie jest podwiewana przez wiatr. Parasol z moskitierą to także świetne rozwiązanie dla rodziców, którzy obawiają się kontaktu dziecka z insektami. Małe dzieci mogą bowiem mimo uwagi ze strony rodziców w łatwy sposób nieświadomie narazić się na pogryzienie lub użądlenie. Moskitiera nie zlikwiduje całkowicie tego problemu, ale w znaczny sposób ograniczy liczbę niebezpiecznych dla malucha owadów. Dzięki temu rodzic będzie mógł w spokoju wypoczywać na leżaku, podczas gdy maluch zajmie się beztroską zabawą.

Z jakimi kosztami należy się liczyć przy zakupie parasola ogrodowego?

Jak w przypadku większości rzeczy, cena parasoli ogrodowych może się drastycznie różnić.
Jest ona uzależniona bowiem od wykorzystanych materiałów, budowy parasola, wielkości i renomy producenta. Znajdą się więc niewielkie modele dość niskiej jakości w cenie kilkudziesięciu złotych. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli oczekuje się trwałości, bezpieczeństwa i skutecznej ochrony przeciwsłonecznej trzeba liczyć się z wydatkami rzędu kilkuset złotych. Ceny parasoli z masztem bocznym, ze względu na wyższy poziom zaawansowania konstrukcji, a także większą wytrzymałość są wyższe niż w przypadku modeli stojących. Dlatego za dobrej jakości sprzęt należy zapłacić ponad 1000 zł.

Parasol ogrodowy powinien być przede wszystkim dopasowany do indywidualnych wymagań. Cechy, na jakie warto zwrócić uwagę to funkcjonalność, estetyka wykonania, stabilność i wytrzymałość. Nie warto decydować się na pierwszy najtańszy model, gdyż może się okazać, że szybko uleganie on uszkodzeniu i paradoksalnie będzie trzeba wydać znacznie więcej. Przed zakupem warto więc przeczytać opis i specyfikację techniczną produktu oraz zapoznać się z opiniami na temat producenta.

by Marta Jopek