Parasol ogrodowy – na co zwrócić uwagę przy zakupie

parasol 4x4m white Big Flag

Jednym z podstawowych elementów wyposażenia tarasu lub ogrodu jest parasol, który skutecznie chroni przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, a także ulewnym deszczem. Niektóre osoby decydują się na jego zakup w okresie letnim lub w sezonie zimowym, kiedy ceny są nieco niższe. Wybór odpowiedniego parasola nie jest taki prosty, jakby się mogło wydawać. Należy wziąć pod uwagę kilka aspektów, które postaramy się przybliżyć w tym artykule.

Czym kierować się przy wyborze parasola ogrodowego?

parasol Orchidea 3,5x3,5m Big FlagMiejsce, w którym planujemy postawić parasol, jest szczególnie istotne. Dlaczego? Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów parasoli w różnych rozmiarach. Z pewnością szerszy wybór mają posiadacze dużego tarasu lub ogrodu. W przypadku balkonów o mniejszej powierzchni należy zwrócić szczególną uwagę na rozmiar poszycia. Zbyt duży parasol może okazać się problematyczny w użytkowaniu.

Na rynku najczęściej dostępne są dwa modele – okrągły i kwadratowy. Ich poszycie powinno być wykonane z materiałów odpornych na nadmierne promieniowanie słoneczne. To bardzo ważny aspekt przy wyborze odpowiedniego parasola. Zastosowanie materiału niskiej jakości może przyczynić się do blaknięcia wraz z upływem czasu. Warto również zwrócić uwagę na ilość szwów i złączy – ich zwiększona liczba sprawia, że poszycie parasola ogrodowego jest bardziej podatne na rozdarcia.

Kolejnymi elementami, którym warto się przyjrzeć to stelaż i podstawa. Z pewnością wielu osobom zależy, aby parasol stał stabilnie i przy większych podmuchach wiatru nie przewracał się lub co gorsze, łamał. Warto więc wybrać podstawę betonową, która jest najcięższą dostępną na rynku. Stelaż natomiast powinien być wykonany z aluminium z zastosowaniem dodatkowych profili wzmacniających. Każdy element metalowy pod wpływem wilgoci oraz innych czynników ulega korozji, jeśli nie jest odpowiednio zabezpieczony. Dlatego stelaż powinien być ocynkowany i pomalowany proszkowo. Wtedy jest pewność, że parasol ogrodowy posłuży długi czas.

Dodatkowe akcesoria

Istnieje również możliwość zakupu uzupełniających elementów do parasola ogrodowego. Letnie wieczory kojarzą się z miłą atmosferą i przyjemną muzyką graną przez cykady. Występują również te mniej przyjemne dźwięki – bzyczenie komarów. Można uchronić się przed swędzącymi ugryzieniami za pomocą dużej moskitiery mocowanej do parasola. Oprócz wyżej wymienionych aspektów, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie, występują również własne preferencje względem koloru lub wzoru poszycia. Z pewnością każdy chce, aby pasował między innych do aranżacji ogrodu lub tarasu czy wyglądu zewnętrznego domu.

by Marta Jopek